Işığa Yürüten Adam

  • Geçmişimizi, Yaşadığımız Anı Ve Geleceğimiz Hiç Sorguluyor Muyuz?
  • İktidar Doğru Kullanılmadığında, Felakete Yol Açabileceğinin Farkında Mıyız?
  • İnandığımız Hedefler Ve Amaçlar Uğrunda, Tüm Mevcudatın Pozitif Anlamda Ilerlemesi Adına; Kararlılıkla Ilerleyebiliyor Muyuz?
  • Dünyamıza Iyi Davranarak, Ona Saygı Ve Sevgi Içinde Sahip Çıkabiliyor Muyuz?
  • Birlik Olunduğunda, Her Engelin Aşılacağını Acaba Unuttuk Mu?

Hüseyin Köroğlu – Işığa Yürüten Adam from erdalstk on Vimeo.

K.K.T.C.’de kuruluşu gerçekleşen “TİYATRO AŞHK”; farklı bir bakış açısı ile üretettiği ve dünyada benzeri olmayan ilk proje olan “Hüseyin Köroğlu ile IŞIĞA YÜRÜTEN ADAM” adlı gösteriyle K.K.T.C.‘den sonra, Türkiye’de de ilk kez, İ.B.B. Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde Kıbrıs Türk Kültür Derneği İstanbul Şubesi ile birlikte düzenlenen ortak etkinlikle, 22 ocak 2013 tarihinde saat:20.00‘de “Ve Perde” dedi. Tiyatro AŞHK’ın sanatsal üretimleri K.K.T.C., Türkiye ve tüm dünya ülkelerinde aynı özen ve duyarlılıkla devam edecektir.

KKTC’de, Hüseyin Köroğlu’nun doğduğu köy olan Gönendere’de, eski adı “Gönendere Hürriyet Sineması” olan, “Artam Kültür ve Sanat Merkezi”nin açılışında, Tiyatro AŞHK da doğumunu gerçekleştirmiştir. K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, sanatçılar, sanatsever Gönendereli’ler ve binlerce vatandaşın katılımı ile “Hüseyin Köroğlu ile IŞIĞA YÜRÜTEN ADAM” gösterisi, Hüseyin Köroğlu’nun çocukken filmler izlediği ve düşler kurduğu Gönendere Hürriyet Sineması’nın perdesinin önünde başarı ile hayat bulmuştur.

Hüseyin Köroğlu’nun kurguladığı, orijinal metinler hariç yazdığı, yönettiği ve aynı zamanda uyarlayarak oynadığı “Hüseyin Köroğlu ile IŞIĞA YÜRÜTEN ADAM” projesinin en önemli amaçlarından biri; izleyenlerde bir iç hesaplaşma yaşatarak, insanın kendi içinde geçmişi, yaşadığı çağı ve özü ile yüzleşmesini sağlamaktır. “Hüseyin Köroğlu ile IŞIĞA YÜRÜTEN ADAM” projesinin benzeri şu ana kadar dünyada henüz yapılmamıştır.

Gösteride, Hüseyin Köroğlu’nu, özellikle bu güne kadar tiyatro alanında yaşadığı önemli ve kıymetli tanıklıklarına, başarı ile sahnede can verdiği ve tiyatro dalında birçok ödüle layık görüldüğü önemli karakterler geçidine; “İKTİDAR OLGUSUNU” sorgulayan bir yaklaşımla oynarken seyredeceksiniz. Hüseyin Köroğlu’nun adeta “Modern bir Meddah” olarak er meydanı olan tiyatro sahnesinde; gerçek anları gözlerinizin içine bakarak oynadığı gösteriyi izlerken, bakalım sizler neler düşüneceksiniz ve kendi içinizde sorgulayacaksınız? Üstelik bu karakterlerin iki tanesi padişah, bir tanesi kara sevdalı bir aşık, ama bir tanesi var ki, O, kendi koltuğu, kendi iktidarı için değil; ülkesinin bağımsızlığı adına, canı pahasına bu topraklara bağımsızlığı armağan eden büyük bir lider. Silah arkadaşları ve halkı ile “BİR” olarak halkına “CUMHURİYET”i armağan eden bir kahraman. Mustafa Kemal Atatürk.

Shakespeare’in Othello’su,Turan Oflazoğlu’nun IV. Murad’ı,Yılmaz Karakoyunlu’nun II. Abdülhamid’i ve Taner Barlas’ın büyük bir çoğunluğunu NUTUK’tan alıntı yaparak kurguladığı Aydınlanma Ateşi oyunundan Mustafa Kemal’e Hüseyin Köroğlu’nun bedeninden, gözlerinizin önünde hayat bulmasına tanıklık edeceksiniz. Karakterlerin, yaşadıkları zorluklar karşısında, her şeye rağmen nasıl kararlar vermeye çalıştıklarına, çaresizliklerine ve isyanlarına siz de o anları yaşayarak, Hüseyin Köroğlu ile yapacağınız bu yolculukta bizzat şahitlik edeceksiniz.

Böylesine özel anları yaşayarak, geleceğinizi, hatta geçmişinizi ve o an hissettiklerinizi sorgulamaya ne dersiniz? Gösteri sırasında, ya da gösteri bittikten sonra kendinize yeni sorular sormaya, yeni yol haritaları belirlemeye hazır mısınız?

Hüseyin Köroğlu’nun bedeninde özellikle tiyatro sahnesinde can bulan karakterlerin bir kısmından yola çıkarak, İKTİDAR OLGUSU’nu tartışmaya açarak huzurlarınıza çıkarıp, sorgulamanızı amaçlıyoruz… Üstelik Hüseyin Köroğlu; IV. Murad ve Othello oyunları ile gerek yurt içinden, gerekse yurt dışından birçok ödüle layık görülmüş bir sanatçıdır. Mustafa Kemal ve II. Abdülhamid rollerini oynaması ile de oldukça ses getirmiştir… Geçmişte de, günümüzde de dünyanın başına dertler açan, gelecekte de görülen o ki dertler açacak olan İKTİDAR OLGUSU… Savaşlar çıkaran, cinayetler işleyen, kaos yaratan İKTİDAR… Çıkarını herşeyin üstünde tutan, sahibini de kölesini de kukla eden İKTİDAR… İKTİDAR… KORKU… GÜVEN… Ve AŞK…

Ne dersiniz, hem kendinizle, hem yaşadığınız topraklarla, hem de dünyada olup bitenlerle yüzleşmeye, Hüseyin Köroğlu’nun sanatçı duyarlılığı ile size tutacağı aynaya bakmaya hazır mısınız?

Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk “Sanatçı toplumda uzun çabalardan sonra alnında ışığı hisseden ilk kişidir.”

Işığa Yürüten

  • Yazan & Yöneten: Hüsayin Köroğlu
  • Uyarlayan: Hüseyin Köroğlu

Şimdi Paylaş